Oeparol zdjęcie wpisu
Sposoby na pękające kąciki ust

Sposoby na pękające kąciki ust

9 August 2021

Pękające kąciki ust są uciążliwe nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na fakt, że bywają bolesne. Jeśli nie znajdziemy przyczyny ich powstawania i nie zastosujemy odpowiednich metod leczenia, mogą utrzymywać się przez dłuższy czas. Innym problemem, z którym zmaga się wiele osób, są popękane wargi. Podobnie jak w przypadku pękających kącików ust, ich pękanie wpływa nie tylko na wygląd, ale wiąże się z bólem. Jakie są przyczyny tych częstych problemów i w jaki sposób można z nimi walczyć?

Pękające kąciki ust – jak sobie z nimi radzić?

Pękające kąciki ust mogą być wynikiem niedoborów żywieniowych. Za ich powstawanie odpowiada najczęściej zbyt mała podaż ryboflawiny – witaminy B2. Innym składnikiem żywności, na który należy zwrócić szczególną uwagę, jest witamina C oraz żelazo. Pękanie kącików ust może być spowodowane również przez infekcje bakteryjne (wywołane np. paciorkowcami), obniżoną odporność, antybiotykoterapię oraz zakażenie drożdżakami. Problem ten dotyka również osoby, które narażone są na częste drażnienie śluzówek wokół jamy ustnej (np. w wyniku noszenia aparatu ortodontycznego). Jeśli chcemy skutecznie walczyć z pękającymi kącikami ust, warto najpierw poznać przyczynę ich powstawania, a następnie wdrożyć skuteczne metody leczenia.

Odpowiednio zbilansowana dieta

Jedną z częstszych przyczyn tego problemu są niedobory żywieniowe – głównie witaminy B2 i C oraz żelaza. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy w naszym jadłospisie pojawiają się produkty będące ich bogatym źródłem. W przypadku problemów z dostarczeniem tych składników wraz z dietą, powinniśmy rozważyć wdrożenie suplementów diety. Poniżej zostały podane wybrane produkty, które są dobrym źródłem witaminy B2 i C oraz żelaza.

 • Witamina B2: jajka, mleko i produkty mleczne, kasza gryczana i jaglana
 • Witamina C: warzywa i owoce (np. papryka, kalarepa, szpinak, jarmuż, natka pietruszki, owoce dzikiej róży, porzeczki, truskawki, owoce cytrusowe)
 • Żelazo: mięso, jajka, nasiona roślin strączkowych, natka pietruszki, szpinak, pełnoziarniste produkty zbożowe

Domowe sposoby na pękające kąciki ust

Z problemem pękających kącików ust możemy czasami poradzić sobie samodzielnie. Wśród domowych sposobów można wymienić m.in.:

 • nakładanie miodu na bolesne miejsca i przykrycie ich jałowym gazikiem,
 • aplikowanie oliwy z oliwek/masła/oleju z pestek winogron,
 • stosowanie okładów z gazika nasączonego sokiem z żyworódki (należy trzymać je przez 10-15 minut).

Warto pamiętać, że domowe sposoby nie zawsze są skuteczne. W niektórych przypadkach niezbędna będzie konsultacja z dermatologiem.

Popękane usta – przyczyny i sposoby pielęgnacji

Innym problemem, z którym zmaga się wiele osób (szczególnie w okresie letnim i zimowym) są pękające usta. Warto pamiętać o tym, że mogą one pojawiać się nie tylko w wyniku niewłaściwej pielęgnacji czy nadmiernej ekspozycji na szkodliwe czynniki. Mogą świadczyć również o procesie chorobowym, jaki toczy się w naszym organizmie. Do najczęstszych przyczyn ich wystąpienia zalicza się:

 • niekorzystne warunki atmosferyczne (intensywne słońce, mróz, wiatr, suche powietrze),
 • częste oblizywanie warg,
 • nieodpowiednio zbilansowaną dietę (dostarczającą zbyt małą ilość witaminy A, B i C),
 • odwodnienie organizmu,
 • palenie papierosów,
 • niewłaściwą pielęgnację skóry ust.
 • procesy chorobowe toczące się w organizmie: niedoczynność tarczycy, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, opryszczkę, zespół Sjogrena (choroba charakteryzująca się uogólnioną suchością skóry), choroby pęcherzowe skóry itd.

Sposoby pielęgnacji ust

Pękające usta wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Sucha i spierzchnięta skóra , która predysponuje do powstawania pęknięć, powinna być regularnie złuszczana (najlepiej dwa razy w tygodniu). W sklepach dostępne są specjalne peelingi przeznaczone wyłącznie do ust. Jeśli nie mamy takiego produktu pod ręką, możemy przygotować go samodzielnie. Potrzebujemy tylko cukru i oliwy z oliwek (lub innego oleju roślinnego) albo miękkiej szczoteczki do zębów.

Po zrobieniu peelingu zaleca się nałożenie na usta maseczki (np. przygotowanej z oliwy z oliwek, miodu, oleju kokosowego czy arganowego) lub kremu regenerującego. Na co dzień warto pamiętać również o używaniu pomadki o właściwościach ochronnych i nawilżających. Dobrym rozwiązaniem są produkty, które zawierają takie składniki, jak masło shea  (nawilża, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie), a także olej z nasion wiesiołka (nawilża i działa przeciwzapalnie dzięki obecności kwasu gamma-linolenowego). Przykładem produktu, który zawiera oba składniki, jest pomadka ochronna Oeparol Everyday. Problemy z pękającymi wargami są charakterystyczne dla okresu letniego, kiedy jesteśmy narażeni na nadmierne działanie promieniowania słonecznego i tym samym wysuszenie warg. Dlatego w tym czasie warto stosować produkty, które zawierają dodatkowo filtr UV (przykładem jest pomadka nawilżająca Oeparol Sunnyday). Pamiętajmy jednak, że najbardziej szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe – UVA, dociera do nas przez cały rok, niezależnie od zachmurzenia czy obecności słońca, więc właściwie kremy z filtrem UV powinny być stosowane na skórę i wargi przez cały rok.

Źródła:

 • Cross D, Eide ML, Kotinas A. The clinical features of angular cheilitis occurring during orthodontic treatment: a multi-centre observational study. J Orthod. 2010 Jun;37(2):80-6.
 • Kaźmierska A i wsp. Wpływ wielonienasyconych kwasów tłuszczowych na skórę ze szczególnym uwzględnieniem kwasu gamma-linolenowego. Nauka Przyr. Technol. 11.3 (2017): 242-252.
 • Możdżeń K, Barabasz-Krasny B, Szymacha K i wsp. Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych. Pol J Cosmetol. 2016, 19(4): 372-389.

 

SOP OEP/08520/05/21

Powrót do listy artykułów
Idź do końca strony Wróć do początku strony