Strona główna » Przyczyny suchych ust
Przyczyny suchych ust
28 September 2021
Nawet duża ilość czasu i pieniędzy zainwestowana w szminki czy błyszczyki nie zdziała cudów, jeśli naszym problemem są suche usta. O ich właściwe nawilżenie warto dbać przez cały rok. Nie tylko zimą usta są narażone na działanie szkodliwych czynników. Okres wakacyjny również sprzyja ich wysuszeniu. Dlatego dobrze jest sięgnąć po kosmetyki o sprawdzonym składzie, które uchronią je również przed promieniowaniem słonecznym.
Przyczyny suchych ust
Jakie czynniki mogą przyczyniać się do tego, że mamy ciągle suche usta? Należą do nich m.in.:
- długotrwałe narażenie na działanie promieni słonecznych;
- odwodnienie organizmu;
- alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (może być spowodowane nowym płynem do płukania ust, pastami do zębów, kosmetykami do makijażu ust);
- mróz, silny wiatr, niskie temperatury;
- częste oblizywanie warg;
- niewłaściwa pielęgnacja;
- uwarunkowania genetyczne (w rzadkich przypadkach).
Suche usta mogą być również jednym z objawów chorób przewlekłych – szczególnie jeśli pomimo unikania szkodliwych czynników i właściwej pielęgnacji problem nie znika. Dotyczy to przede wszystkim chorób tarczycy, sarkoidozy, łuszczycy, cukrzycy, chorób skórnych (w tym zapalenia czerwieni wargowej i zapalenia okołoustnego). Suchość ust może być także wywołana niektórymi lekami, np. pochodnymi wit. A. Dlatego w przypadku, gdy właściwa pielęgnacja nie przynosi pożądanych efektów, a problem przesuszonych ust ciągle wraca, należy skonsultować się z lekarzem.
Jak pielęgnować usta?
Jak dbać o przesuszone usta? Poniżej kilka najważniejszych wskazówek, które pomogą nam zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia ust i sprawią, że będą naszą ozdobą.
Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu
Suche usta mogą być jednym z objawów odwodnienia organizmu, o które nietrudno w okresie wakacyjnym. Indywidualne zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Maleje wraz z wiekiem, za to zwiększa się w czasie ciąży, karmienia piersią, upałów oraz podczas wysiłku fizycznego. Zwiększone zapotrzebowanie na wodę obserwuje się również w przebiegu biegunek, wymiotów, gorączki, zaparć, a także wybranych chorób nerek i pęcherza moczowego. Źródłem płynów może być zarówno woda, soki owocowe, fermentowane produkty mleczne (np. jogurt, kefir), jak i pokarmy stałe. Wysoką zawartością wody charakteryzują się przede wszystkim warzywa i owoce, m.in. arbuz, truskawki, owoce cytrusowe, ogórki.
Dostosuj plan pielęgnacji ust do pory roku
W okresie wakacyjnym, gdy nasze usta są bardziej narażone na działanie promieni słonecznych, warto wybierać kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym (np. pomadka nawilżająca Oeparol SunnyDay). Z kolei zimą, gdy usta wystawione są na działanie niskich temperatur, dobrze jest postawić na kosmetyki o właściwościach silnie nawilżających i natłuszczających. Warto jednak pamiętać, że nawet zimą, szczególnie w górach, może być potrzebna ochrona przeciwsłoneczna. Niezależnie od pory roku, warto zwrócić uwagę, czy w składzie pomadki ochronnej do ust znajdują się takie składniki jak:
- olej z nasion wiesiołka (ze względu na wysoką zawartość kwasu gammalinolenowego ma właściwości nawilżające, przeciwzapalne i regenerujące);
- inne oleje roślinne (np. olej z awokado, rokitnika, kokosowy);
- miód (wykazuje m.in. silne właściwości regenerujące);
- witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych: A i E (odżywiają, regenerują oraz zmniejszają tempo procesów starzenia się);
- pantenol i alantoina (warto zwrócić na nie szczególną uwagę zimą, ponieważ łagodzą podrażnienia wywołane wiatrem i mrozem).
Jeśli nie mamy pod ręką żadnej pomadki ochronnej, możemy samodzielnie przygotować maseczkę nawilżającą i regenerującą skórę ust. Możemy zrobić ją z produktów, które znajdują się w większości kuchni. Jako baza domowych kosmetyków do ust dobrze sprawdza się np. oliwa z oliwek, olej lniany, olej kokosowy, miód, a także ogórek.
Pozbądź się złych nawyków
Przyczyny nadmiernej suchości ust mogą być różne. Część przypadków niezwiązanych np. z chorobami przewlekłymi może być wynikiem naszych złych nawyków. Dlatego warto wyrobić w sobie pewne dobre praktyki i pamiętać o tym, aby:
- zawsze nosić ze sobą pomadkę ochronną do ust;
- unikać oblizywania i przygryzania warg (jeśli masz z tym duży problem, warto zastanowić się, czy kosmetyki do ust o kuszącym zapachu są dobrym rozwiązaniem);
- omijać okolice ust podczas nakładania kosmetyków zawierających m.in. retinol, kwas salicylowy lub glikolowy;
- wypijać odpowiednie ilości wody w celu uniknięcia odwodnienia organizmu;
- dobrać pomadkę ochronną do pory roku oraz naszych indywidualnych potrzeb;
- regularnie złuszczać skórę ust (peelingi do ust sprawiają, że składniki pomadek ochronnych lepiej się wchłaniają);
- przestać palić papierosy (dym tytoniowy podrażnia wrażliwą skórę ust, powoduje jej wysychanie i pękanie).
Zadbane usta mogą być ozdobą naszej twarzy. Jednak aby tak było, nie wystarczą dobrze dobrane kosmetyki do makijażu. Dbanie o piękny wygląd ust warto zacząć od właściwej pielęgnacji, aby uniknąć ich nadmiernego wysuszenia i pękania.
Bibliografia:
- EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition, and Allergies (NDA), Scientific Opinion on Dietary reference values for water. EFSA Journal, 2010; 8(3): 1459.
- Popkin B. M., D’Anci K. E., Rosenberg IH. Water, hydration, and health. Nutr Rev . 2010;68(8):439-458.
- Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce. CHEMIK. 2014;68(2): 103-110.
Powrót do listy artykułów