Oeparol zdjęcie wpisu
Witaminy na zdrową skórę

Witaminy na zdrową skórę

28 September 2021

Wszyscy chcemy, aby nasza skóra wyglądała promiennie i zdrowo. Aby tak było, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kosmetyki, jakich używamy – nie mniej ważna dla naszej skóry jest dieta bogata w witaminy. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się zdrową skórą?

Jakie czynniki mają negatywny wpływ na skórę?

Niemal każdego dnia nasza skóra narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Część z nich jesteśmy w stanie wyeliminować poprzez zmiany w stylu życia. Są jednak wśród nich i takie, na które nie mamy wpływu. Możemy jednak zminimalizować ich negatywny wpływ poprzez odpowiednią pielęgnację i urozmaiconą dietę.

Jakie czynniki mają negatywny wpływ na skórę?

 • Zanieczyszczenia powietrza – wpływają niekorzystnie na barierę ochronną oraz nawilżenie skóry. Dlatego jeśli jesteśmy szczególnie narażeni na ich działanie (np. ze względu na miejsce zamieszkania), powinniśmy zwrócić uwagę na kosmetyki o działaniu nawilżającym i regenerującym.
 • Promieniowanie słoneczne – przyspiesza proces starzenia, sprzyja powstawaniu przebarwień, ma również negatywny wpływ na jędrność i elastyczność skóry.
 • Niskie temperatury, wiatr – spowalniają pracę gruczołów łojowych, naruszają barierę hydrolipidową, a przez to sprzyjają nadmiernej utracie wody. Dlatego w okresie jesienno-zimowym tak ważne jest stosowanie kremów półtłustych i tłustych. Chronią one przed nadmierną utratą wody z naskórka. Palenie papierosów – szkodliwe substancje znajdujące się w dymie papierosowym zakłócają produkcję włókien elastyny i kolagenu. W wyniku niedotleniania skóry ulegają one częściowej degradacji, co sprawia, że staje się ona cieńsza, a wokół ust pojawiają się zmarszczki.
 • Stres – poprzez wpływ na układ immunologiczny przyczynia się do wystąpienia stanów zapalnych. W związku z tym, u osób z predyspozycjami genetycznymi może wywoływać dermatozy o charakterze zapalnym (np. atopowe zapalenie skóry) lub nasilać ich przebieg.
 • Niezdrowa dieta – składniki występujące w żywności (m.in. witamina C, witamina E, witamina A, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, cynk) odpowiadają za regenerację skóry, jej właściwy poziom nawilżenia, a także opóźnianie procesów starzenia. Dlatego niezdrowa dieta uboga w te składniki przyczynia się do pogorszenia kondycji skóry.

Witaminy na skórę – działanie i źródła pokarmowe

Jakie witaminy na skórę sprawiają, że wygląda ona zdrowo, promiennie i młodo? Które z produktów są bogatym źródłem tych cennych składników?

Witamina C

Wykazuje silne działanie przeciwutleniające, przez co chroni skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia. Ponadto jest niezbędna do syntezy kolagenu, co razem z jej właściwościami przeciwutleniającymi sprawia, że pomaga zachować młody wygląd skóry.

Witamina C to nie tylko witamina na skórę młodą, ale także dobrze nawilżoną, elastyczną i bardziej odporną na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wszystko dzięki temu, że bierze udział w produkcji ceramidów w skórze, a tym samym poprawia barierę lipidową naskórka.

Produkty o wysokiej zawartości witaminy C to m.in.:

 • owoce (np. czarne porzeczki, truskawki, rokitnik, owoce dzikiej róży, cytrusy),
 • warzywa (np. jarmuż, natka pietruszki, kalarepa, brokuły, szpinak, papryka).

W wyniku działania wysokiej temperatury dochodzi do znacznych strat witaminy C. Dlatego owoce i warzywa w nią bogate powinny być spożywane na surowo. Jeśli jest to niemożliwe, warto zadbać o odpowiedni sposób ich przygotowania (np. krótki czas gotowania, gotowanie na parze).

Witamina E

Podobnie jak witamina C, zalicza się do silnych przeciwutleniaczy, dzięki czemu chroni naszą skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Nazywana jest witaminą młodości, ponieważ ma korzystny wpływ na elastyczność skóry i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Witamina E jest niezwykle ważna dla zdrowej skóry, ponieważ chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV i zapobiega nieestetycznym przebarwieniom. Ze względu na silne właściwości przeciwzapalne jest polecana również osobom z chorobami skóry, m.in. łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem.

Do produktów bogatych w witaminę E zalicza się m.in.:

 • oleje roślinne (przede wszystkim tłoczone na zimno, np. olej rzepakowy, z zarodków pszenicy),
 • nasiona słonecznika,
 • orzechy laskowe,
 • migdały.

Dobrym źródłem witaminy E jest również olej z nasion wiesiołka, który zawiera także cenny dla skóry kwas gamma-linolenowy (GLA). Jego niedobór sprawia, że skóra staje się sucha i mało elastyczna. Poza tym osłabia jej naturalną odporność oraz sprzyja zaostrzeniu chorób skóry (m.in. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry). Do bogatych źródeł GLA należy olej z ogórecznika oraz olej z nasion wiesiołka (znajdziemy go np. w kapsułkach Oeparol).

Witamina A

Razem z witaminą C i E zalicza się do silnych przeciwutleniaczy. Ponadto reguluje czynność gruczołów łojowych oraz proces rogowacenia naskórka. Odpowiednia ilość witaminy A w diecie sprawia, że nasza skóra wolniej traci wodę, staje się gładka i delikatna.

Dobrym źródłem witaminy A są produkty, takie jak m.in. morele, brzoskwinie, mango, papryka, marchewka, jarmuż, a także szpinak.

Bibliografia

 • Arct J., Wrońska L., Pytkowska K., Wpływ dymu tytoniowego na skórę, Pol J Cosmetol 2018, 21(1): 20-24.
 • Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3): 352-356.
 • Kania-Dobrowolska M., Baraniak J., Kujawski R., Ożarowski M., Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety. Post Fitoter 2017; 18(2): 132-138.
 • Kmieć M.L., Broniarczyk-Dyła G., Wpływ stresu na kondycję naszej skóry. Dermatologia Kliniczna 2008, 10 (2): 105-107.
 • Lesiak A., Ciążyńska M., Wpływ kwasu g-linolenowego oraz honokiolu na funkcje skóry, Forum Dermatologicum 2017;3(4):152-156.
Powrót do listy artykułów
Idź do końca strony Wróć do początku strony