Oeparol zdjęcie wpisu
Suplement na zdrowe włosy – tabletki czy kapsułki?

Suplement na zdrowe włosy – tabletki czy kapsułki?

28 September 2021

Zdrowe, lśniące włosy to marzenie wielu z nas. Niestety każdego dnia są one narażone na działanie szkodliwych czynników. Sprawiają, że włosy stają się łamliwe, suche i zaczynają nadmiernie wypadać. Możemy im przeciwdziałać i zadbać o zdrowe włosy poprzez właściwą pielęgnację oraz dostarczenie do organizmu odpowiednich składników.

Co pomaga, a co szkodzi naszym włosom?

Niemal każdego dnia nasze włosy narażone są na działanie czynników zewnętrznych, które mogą pogarszać ich stan. Część z nich jest skutkiem naszych uchybień (np. niewłaściwa pielęgnacja, zabiegi fryzjerskie), a pozostała część to takie, na które nie mamy dużego wpływu. Warto jednak wiedzieć, co należy zrobić, aby włosy były mniej narażone na ich działanie.

Czynniki, które mają negatywny wpływ na włosy to m.in. promieniowanie słoneczne, wysoka temperatura, sól morska, źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji, nieodpowiednio przeprowadzona koloryzacja, uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek niewłaściwej pielęgnacji, a także niezdrowy styl życia.

Co zrobić, jeśli chcemy zadbać o zdrowe włosy? Po pierwsze warto zastanowić się, które ze szkodliwych czynników możemy wyeliminować. Być może okaże się, że popełniamy błędy w pielęgnacji włosów. Warto zastanowić się również nad ochroną przed działaniem wysokiej temperatury, czy promieniowania słonecznego (np. poprzez używanie odpowiedniej suszarki do włosów, osłanianie włosów przed słońcem, stosowanie kosmetyków z filtrem UV).

Warto pomyśleć również nad zmianą stylu życia. Dobra kondycja włosów zależy bowiem w dużej mierze od tego, jak wygląda nasza dieta. Mała ilość białka, niedobór składników mineralnych (m.in. cynku, żelaza) i witamin (m.in. witamin z grupy B) to czynniki, które mają duży wpływ na to, w jakiej kondycji są włosy. W dostarczeniu niezbędnej ilości cennych składników może pomóc nam również odpowiednio dobrana suplementacja na włosy.

Jeśli dołożyliśmy wszelkich starań, aby włosy wyglądały pięknie, a mimo to są one w kiepskim stanie, przyczyną może okazać się choroba. Np.:

  • zespół policystycznych jajników (PCOS);
  • insulinooporność;
  • choroby przysadki mózgowej;
  • niedoczynność tarczycy,
  • anemia mikrocytarna z niedoboru żelaza,
  • choroba Addisona
  • inne choroby, w których przebiegu, obserwuje się zaburzenia hormonalne;

W sytuacji, gdy za złą kondycję włosów odpowiada przewlekłe schorzenie, ważna jest jak najszybsza diagnostyka i podjęcie leczenia.

Suplement na włosy

W dbaniu o zdrowe i piękne włosy pomoże nam również suplement na włosy. W związku z tym, że wybór jest bardzo duży, warto przed zakupem odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakie składniki mają korzystny wpływ na włosy i należy szukać ich w suplementach? W jakiej formie najlepiej je przyjmować – tabletek, a może kapsułek?

Witaminy z grupy B

Są to witaminy, które spełniają szereg ważnych funkcji w organizmie. Odpowiadają m.in. za przebieg procesu regeneracji, są niezbędne do produkcji erytrocytów i hormonów, a także mają wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni.

Na kondycję włosów szczególny wpływ ma witamina B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), a także B8 (biotyna). Ostatnia z wymienionych jest jednym z najpopularniejszych składników suplementów na zdrowe paznokcie i włosy. Niedobór wymienionych witamin jest przyczyną m.in. nadmiernego wypadania włosów.

Witaminy z grupy B możemy dostarczyć za pomocą suplementów diety, ale ważne jest również, aby zadbać o ich odpowiednią ilość w diecie. Dobrym źródłem tych cennych składników są np. pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy oraz nasiona roślin strączkowych.

Składniki mineralne

Duży wpływ na kondycję włosów ma również dostarczenie do organizmu odpowiednich ilości składników mineralnych. Mowa tu przede wszystkim o żelazie i cynku. Niedobór żelaza prowadzi do rozwoju anemii. Jednym z jej objawów jest osłabienie, a także nadmierne wypadanie włosów. Z kolei cynk jest niezbędny do syntezy keratyny (podstawowy budulec włosa), ma także wpływ na działanie gruczołów łojowych i metabolizm aminokwasów.

Cynk i żelazo znajdziemy w suplementach diety, a oprócz tego w produktach, takich jak np.:

  • jajka,
  • owoce morza,
  • pełnoziarniste produkty zbożowe,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • pestki i nasiona (np. dyni, słonecznika, chia),
  • orzechy.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Za piękne i lśniące włosy odpowiadają również wielonienasycone kwasy tłuszczowe (m.in. kwas gamma-linolenowy, którego źródłem jest suplement diety na włosy Oeparol). Zaburzenia wchłaniania oraz niedobór kwasów omega-6 i omega-3 może objawiać się pod postacią osłabionych i nadmiernie wypadających włosów. Ponadto są to związki, które mają wpływ na androgeny, przez co odgrywają ważną rolę w procesie tworzenia włosa.

Tabletki, czy kapsułki?

Skoro wiemy już, jakich składników warto szukać w suplementach, czas odpowiedzieć na pytanie, w jakiej formie je przyjmować. W sprzedaży dostępne są zarówno tabletki, jak i kapsułki. Obie formy posiadają dużą zaletę – są łatwe w przyjmowaniu. Różnią się przede wszystkim tym, że w przypadku kapsułek substancja, jaka w nich występuje nie jest sprasowana.

Ważniejszy od formy, jest skład. Im bardziej oparty na naturalnych składnikach, tym lepiej. Produktem, na który warto zwrócić uwagę, jest Oeparol suplement diety. Zawarte w tym suplemencie diety kwasy omega-6 pomagają utrzymać kondycję nie tylko włosów, ale także i skóry. A wszystko dzięki olejkowi z wiesiołka , który stanowi bazowy składnik produktu.

Bibliografia:

  • Emily L. Guo, Rajani Katta, Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use, Dermatology Practical & Conceptual 2017; 7(1):1
  • Finner A.M., Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatol Clin. 2013 Jan;31(1):167-72.
  • Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce. Chemik. 2014, 68(2): 103-110.
Powrót do listy artykułów
Idź do końca strony Wróć do początku strony