9 August 2021
Kiedy zauważamy większą ilość włosów zostających na szczotce, często zaczynamy od poszukiwania odpowiedzi na pytanie, co zrobić, aby zapobiec ich nadmiernemu wypadaniu. Równie mocno jednak należy skupić się na poszukiwaniu przyczyny takiego stanu, aby móc całkowicie rozwiązać problem i być może zapobiec mu w przyszłości.
Spis treści
Zawiązki włosów pojawiają się już około trzeciego miesiąca życia płodowego. Trzy miesiące później są one już dość równomiernie rozłożone na powierzchniach owłosionych ciała. Mieszków włosowych, które kształtują się podczas życia płodowego, jest bardzo dużo, szacuje się, że od 5 do 6 mln. Samo zagęszczenie włosów na głowie podlega dużym wahaniom i zależy od czynników rasowych, genetycznych, okresu życia czy konkretnych okolic głowy. Naturalne jest również to, że wraz z wiekiem gęstość włosów się zmniejsza.
Włosy na głowie człowieka nie mają zsynchronizowanego cyklu. Sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe są w różnej fazie cyklu włosowego. W związku z tym każdy z nich ma również charakterystyczną dla tego etapu budowę.
Każdego dnia wypadają nam pewne ilości włosów i jest to zupełnie normalne. Zazwyczaj najmocniej zauważalne jest to podczas mycia oraz czesania. Zwiększone wypadanie notujemy przede wszystkim wiosną i jesienią.
Jak stwierdzić, czy to jeszcze norma, czy już stan patologiczny? Warto policzyć ilość wypadających włosów w trakcie doby. Ich liczba jest indywidualna, natomiast nie powinna przekraczać 70 do 100 włosów dziennie. Gdy przez dłuższy czas (powyżej kilku tygodni) wypada nam ich więcej niż 100, trzeba zastanowić się nad przyczyną tego stanu i podjąć kroki zaradcze. Szczególnie ze względu na to, że nadmiernie wypadające włosy są zapowiedzią łysienia powstającego na skutek braku równowagi między tymi wypadającymi a odrastającymi.
Czynników powodujących nadmierne wypadanie włosów jest wiele. Wśród nich można wskazać: przebytą chorobę, ciężkie infekcje, stresy, nerwice, palenie papierosów czy nieodpowiednią dietę. W przypadku tej ostatniej duże znaczenie będzie miał niedobór białka oraz deficyt energetyczny, które mogą skutkować zwolnionym cyklem wzrostu włosa, zmniejszeniem grubości jego łodygi i w konsekwencji zwiększoną utratą włosów. Równie niekorzystnie na stan włosów wpływa anemia.
Znaczenie mają także niektóre z przyjmowanych leków. Na liście tych nasilających łysienie znajdują się cytostatyki i leki o działaniu immunosupresyjnym (podawane np. po przeszczepach), leki obniżające poziom cholesterolu, przeciwzakrzepowe, beta-blokery, sole litu i złota. Jednak o ewentualnie niekorzystne działanie konkretnych farmaceutyków najlepiej zapytać swojego lekarza prowadzącego.
Wypadanie włosów kojarzymy często z niedoborami witamin czy mikroelementów. Włosom szkodzą jednak także zbyt duże dawki, np. witaminy A, dlatego warto uważać na przyjmowanie jednocześnie kilku różnych suplementów czy leków zawierających tę witaminę.
Wypadanie bywa jednym z objawów choroby i nieprawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów. Najlepszym przykładem jest niedoczynność i nadczynność tarczycy. W nadczynności tarczycy włosy są cienkie, jedwabiste, o wzmożonym połysku, ale z powodu przyspieszenia cyklu włosów w jej przebiegu, klinicznie obserwujemy to jako nadmierną utratę włosów. Łysienie może przyjmować postać rozlaną lub ograniczoną (głównie do okolicy czołowej). W niedoczynności tarczycy włosy bywają przerzedzone, suche, szorstkie i łamliwe.
Do wzmożonego wypadania włosów mogą się przyczynić również zmiany hormonalne następujące w wyniku odstawienia środków antykoncepcyjnych czy przechodzenia w okres menopauzy. Wypadanie włosów obserwowane jest także po porodzie, w okresie karmienia czy po leczeniu dużą dawką antybiotyków (po pewnym czasie objaw ten zazwyczaj mija). Jeśli jednak taki stan utrzymuje się dłużej, konieczne będzie zasięgnięcie porady specjalisty i wdrożenie leczenia.
Co może być zaskakujące, również w przebiegu cukrzycy czasem dochodzi do zwiększonego wypadania włosów, a później łysienia w okolicy szczytu głowy.
Prawidłowa pielęgnacja obejmuje zarówno szczotkowanie, mycie, jak i odżywianie. Nadmiernie wypadające i cienkie włosy dobrze jest szczotkować rzadziej. Warto przy tym używać szczotek z naturalnego włosia, które jest delikatniejsze od tego syntetycznego. Częstość mycia włosów należy dostosować do ich rodzaju, przy czym dłuższe włosy dobrze jest myć rzadziej, by nie dochodziło do uszkodzenia osłonki włosów i zmiany ich struktury.
Wypadanie włosów czy łysienie nie jest prostym zagadnieniem. Prawidłowa pielęgnacja i dobra dieta to zwykle pierwsze kroki, które warto podjąć. Dostarczenie niektórych składników, m.in. wielonienasyconych kwasów tłuszczowych czy witaminy E, pozytywnie wpłynie na zdrowie, a także na stan skóry i włosów. Produktem dostarczającym tych składników jest olej z wiesiołka , który stanowi główny składnik suplementu diety – kapsułek Oeparol. Jednocześnie w przypadku nasilenia objawów i braku widocznych efektów po zmianie sposobu odżywiania czy pielęgnacji, należy podjąć dodatkowe działania. Konsultacja dermatologa lub innego specjalisty, gdy zauważymy objawy jednej z chorób mających wpływ na stan naszych włosów, jest jak najbardziej wskazana.
Bibliografia:
SOP OEP/08294/04/21
Powrót do listy artykułów