26 November 2021
Witamina A znajduje szerokie zastosowanie w kosmetologii. W związku z tym, że ma pozytywne działanie na skórę, warto dostarczać ją organizmowi nie tylko w formie kosmetyków działających z zewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest również spożywanie produktów bogatych w tę witaminę, a w razie potrzeby także suplementów. Sprawdź, dlaczego dostarczenie odpowiednich ilości witaminy A jest tak ważne dla skóry!
Spis treści
Jest to związek, który razem z witaminą D, E i K zalicza się do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oprócz tego, że odpowiada za dobrą kondycję skóry, spełnia wiele innych funkcji w Twoim organizmie, między innymi:
Biorąc pod uwagę, jak wiele ważnych funkcji spełnia ta witamina, jej niedobór może być widoczny nie tylko na skórze. O tym, że Twój organizm otrzymuje zbyt małe ilości tego składnika, świadczą również zaburzenia widzenia („kurza ślepota”, czyli gorsze widzenie po zmroku), słabsze funkcjonowanie układu odpornościowego i większa podatność na infekcje, a także zahamowanie wzrostu (w przypadku dzieci i młodzieży).
Z drugiej strony dostarczenie do organizmu zbyt dużych ilości tej witaminy również nie jest wskazane. Prowadzi do rozwoju hiperwitaminozy, objawiającej się między innymi zmniejszonym apetytem, bólami głowy, obrzmieniem powiek, a także łysieniem. Jednak jeśli stosujesz urozmaiconą dietę i nie przyjmujesz dużych dawek suplementów z witaminą A, ryzyko hiperwitaminozy jest niewielkie.
Dlaczego akurat ta witamina pojawia się często w składzie kosmetyków mających na celu poprawę kondycji skóry? Jakie właściwości o tym decydują?
Witamina A z łatwością wnika w warstwę rogową naskórka. W mniejszym stopniu przedostaje się również do skóry właściwej, a także tkanki podskórnej. W naskórku odpowiada za:
Dzięki temu, że jest to związek poprawiający strukturę warstwy rogowej naskórka, stosowanie kosmetyków zawierających go w składzie prowadzi do wzmocnienia jego funkcji ochronnej. Dodatkowo zmniejsza utratę wody, pozytywnie wpływając na stopień nawilżenia skóry.
Z kolei działanie witaminy A w skórze właściwej opiera się przede wszystkim na zwiększeniu produkcji elastyny oraz kolagenu. Dodatkowo kosmetyki, które mają w składzie tę witaminę, zabezpieczają kolagen przed rozpadem, a także stymulują powstawanie nowych naczynek krwionośnych. Prowadzi to do zwiększenia elastyczności i napięcia skóry oraz opóźnienia procesów jej starzenia.
Pozytywny wpływ na skórę wykazuje również beta-karoten, czyli prowitamina A. Odznacza się on silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. Dzięki temu chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i opóźnia proces starzenia.
Wszystkie te właściwości decydują o szerokim zastosowaniu beta-karotenu oraz witaminy A w kosmetologii. Regularne stosowanie kosmetyków, które mają je w składzie, sprawia, że skóra jest lepiej nawilżona, a także wygląda młodziej i nabiera pięknego koloru. Poza tym są to związki, które przyspieszają proces jej odbudowy. Kosmetyki z witaminą A oraz beta-karotenem są polecane między innymi do skóry dojrzałej, suchej i pozbawionej blasku.
Jakie są przyczyny niedoboru tego ważnego składnika? Oprócz źle zbilansowanej diety mogą być to zaburzenia odżywiania, a także choroby przewlekłe (między innymi przewlekłe zapalenie trzustki). Jeśli przyczyną niedoboru jest choroba, w celu przywrócenia prawidłowego poziomu witaminy A w organizmie konieczne jest jej zdiagnozowanie i skuteczne leczenie.
Z kolei gdy za niedobór odpowiada źle zbilansowana dieta, należy włączyć do niej produkty bogate w beta-karoten oraz witaminę A. W niektórych sytuacjach konieczne może być również przyjmowanie suplementów diety.
W jakich produktach szukać tych cennych dla skóry składników? Do bogatych źródeł pokarmowych zaliczają się między innymi warzywa i owoce w kolorze czerwonym, pomarańczowym, żółtym lub zielonym (na przykład morele, brzoskwinie, pomarańcze, grejpfruty, melon, dynia, marchew, papryka, pomidor, brokuł, jarmuż, szpinak). Najlepiej spożywać je w formie surowej, gdyż obróbka cieplna pokarmów może pozbawić je aktywnej formy witaminy C. Warto włączyć do diety również jajka, mleko i produkty mleczne (między innymi kefiry, jogurty, maślanki, sery twarogowe) oraz tłuste ryby morskie (na przykład łososia, makrelę, sardynki, śledzia).
Regularne stosowanie kosmetyków z witaminą A lub prowitaminą A sprawia, że skóra staje się lepiej nawilżona, jędrna, a także wygląda młodziej. W celu wzmocnienia ich efektu dobrze jest zadbać również o zdrową i prawidłową dietę, która pozwoli na uniknięcie niedoboru tych ważnych składników.
Bibliografia:
OEP/09435/11/21
Powrót do listy artykułów