Oeparol zdjęcie wpisu
Jak można nawilżyć suche włosy?

Jak można nawilżyć suche włosy?

9 August 2021

Piękne, zdrowo wyglądające włosy mogą być naszą wizytówką. Niestety, istnieje wiele czynników, które – prowadząc do ich nadmiernego wysuszenia – powodują, że tracą one swój blask. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zadbać o nawilżenie włosów.

Przyczyny nadmiernego wysuszenia włosów

Za nadmierne wysuszenie włosów mogą odpowiadać zarówno czynniki fizyczne, chemiczne, mechaniczne, jak i niewłaściwa pielęgnacja oraz niezdrowy styl życia. Jeśli włosy suche są również naszym problemem, warto zastanowić się, czy nie są one narażone na nadmierne działanie szkodliwych czynników. Należą do nich m.in.:

  • wysoka temperatura (np. z suszarki),
  • sól morska,
  • promieniowanie słoneczne,
  • nieodpowiednio przeprowadzona koloryzacja włosów,
  • niewłaściwa pielęgnacja prowadząca do uszkodzeń mechanicznych (np. poprzez częste i mocne szczotkowanie, używanie twardych gumek/spinek, wiązanie włosów w ciasny kucyk),
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów,
  • niezdrowy styl życia (dieta prowadząca do niedoborów żywieniowych, niski poziom aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, mała ilość snu, duża ilość stresu), a także choroby przewlekłe.

Kondycję naszych włosów możemy ocenić biorąc pod uwagę cechy takie jak połysk, elastyczność, a także sprężystość

Kosmetyki do pielęgnacji włosów suchych

Włosy suche wymagają pielęgnacji za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków. Ich wybór jest ogromny. Dlatego warto obserwować, jakie sposoby na włosy suche sprawdzają się najlepiej w naszym przypadku. W pielęgnacji nadmiernie wysuszonych włosów bardzo ważne jest ich delikatne traktowanie, nawilżanie, a także natłuszczanie. Podczas dbania o odpowiednie nawilżenie włosów istotne jest również stosowanie silikonów do zabezpieczania ich końcówek (bez alkoholu w składzie), unikanie szamponów zawierających detergenty (mogą one dodatkowo wysuszać włosy), a także używanie kosmetyków zawierających składniki odżywcze oraz emolienty. Warto szukać produktów, które zawierają składniki takie jak:

  • miód (ze względu na swoje działanie nawilżające polecany jest głównie osobom z suchymi, łamliwymi i zniszczonymi włosami),
  • aloes (wykazuje właściwości nawilżające),
  • oleje roślinne.

Należy przy tym mieć na uwadze fakt, że aby pielęgnacja przyniosła oczekiwane efekty, musi być regularna. Dlatego warto pamiętać o tym, aby za każdym razem, po delikatnym myciu włosów, zastosować odżywkę lub maskę nawilżającą. Jeśli nie mamy pod ręką gotowego kosmetyku, możemy przygotować domową maseczkę nawilżającą. Do tego celu mogą posłużyć produkty, które znajdują się w większości domów, m.in. oliwa z oliwek, miód czy siemię lniane.

Jak nawilżyć włosy „od środka”?

Skuteczne nawilżenie włosów polega nie tylko na unikaniu szkodliwych czynników i wdrożeniu odpowiedniej pielęgnacji. Należy pamiętać, że ich dobra kondycja zależy również od naszego stylu życia – diety, aktywności fizycznej, długości snu, sięgania po używki czy narażenia na stres. Suche, łamliwe, a także     nadmiernie wypadające włosy mogą świadczyć o niedoborach żywieniowych. Dlatego zastanawiając się nad tym, jak nawilżyć włosy, warto wnikliwie przeanalizować nasz jadłospis. Do składników, które mają największy wpływ na kondycję włosów, zalicza się:

  • białko (jego źródłem jest m.in. chude mięso, ryby, mleko i produkty mleczne, nasiona roślin strączkowych),
  • cynk (występuje w produktach takich jak np. nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki i nasiona),
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (do produktów, które w nie obfitują, zalicza się np. tłuste ryby morskie, oleje roślinne, pestki i nasiona, orzechy),
  • kwas gamma-linolenowy (jego źródłem jest m.in. olej z nasion wiesiołka, który zawiera również suplement diety Oeparol);
  • biotyna (jej źródłem są produkty takie jak marchew, szpinak, jajka),
  • żelazo (występuje w produktach takich jak nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste produkty zbożowe, jajka, mięso);
  • witaminy z grupy B (m.in. B12, która występuje w mięsie oraz mleku i produktach mlecznych).

W niektórych przypadkach dostarczenie odpowiedniej ilości wybranych składników za pomocą diety może być trudne lub wręcz niemożliwe. Dotyczy to np. kwasów DHA i EPA (należących do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3), których źródłem są przede wszystkim tłuste ryby morskie. Osoby, które eliminują je ze swojego jadłospisu, mogą być narażone na niedobór kwasu DHA i EPA w diecie.

Kolejnym przykładem jest żelazo, które jest lepiej przyswajalne z mięsa. Dlatego osoby na diecie wegetariańskiej mogą mieć problem z pokryciem zapotrzebowania organizmu na ten składnik. W takich sytuacjach niezbędne może być wdrożenie odpowiedniej suplementacji. Warto zastanowić się również nad wprowadzeniem suplementów diety, które zawierają inne składniki ważne dla odpowiedniego nawilżenia włosów. Wśród nich można wymienić takie, które mają w składzie olej z wiesiołka (np. suplement diety Oeparol).

Źródła:

  • Boniakowska I., Burzyńska M., Jeleń J. i wsp., Produkty naturalne dobroczynne i cenne dla kosmetologii: miód i produkty pszczele, czekolada, owoce granatu i winogron oraz aloes. Studenckie Zeszyty Naukowe. Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. 2016, 1(1): 70-97.
  • Dubiago G., Nowak A., Klimowicz A., Wybrane właściwości miodu szczególnie przydatne w kosmetologii. Post Fitoter 2018; 19(1): 58-64.
  • Finner A.M., Nutrition and hair: deficiencies and supplements. Dermatol Clin. 2013 Jan;31(1):167-72.
  • Jambor J., Horoszkiewicz-Hassan M., Krawczyk A., Znaczenie aloesu w dermatologii i kosmetyce. Postępy Fitoterapii 2002; 3: 50.
  • Makuch K., Opasińska K., Wpływ wybranych surowców kosmetycznych na właściwości kosmetyków stosowanych do kondycjonowania włosów. Studenckie Zeszyty Naukowe. Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. 2016, 1(1): 70-97.
  • Materac E., Marczyński Z., Bodek H.K., Rola kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 w organizmie człowieka. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLVI, 2013, 2, str. 225 – 233.
  • Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce. Chemik. 2014, 68(2): 103-110.
Powrót do listy artykułów
Idź do końca strony Wróć do początku strony