28 September 2021
Wszyscy chcemy, aby nasza skóra wyglądała promiennie i zdrowo. Aby tak było, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kosmetyki, jakich używamy – nie mniej ważna dla naszej skóry jest dieta bogata w witaminy. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę, aby cieszyć się zdrową skórą?
Spis treści
Niemal każdego dnia nasza skóra narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Część z nich jesteśmy w stanie wyeliminować poprzez zmiany w stylu życia. Są jednak wśród nich i takie, na które nie mamy wpływu. Możemy jednak zminimalizować ich negatywny wpływ poprzez odpowiednią pielęgnację i urozmaiconą dietę.
Jakie czynniki mają negatywny wpływ na skórę?
Jakie witaminy na skórę sprawiają, że wygląda ona zdrowo, promiennie i młodo? Które z produktów są bogatym źródłem tych cennych składników?
Wykazuje silne działanie przeciwutleniające, przez co chroni skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i opóźnia procesy starzenia. Ponadto jest niezbędna do syntezy kolagenu, co razem z jej właściwościami przeciwutleniającymi sprawia, że pomaga zachować młody wygląd skóry.
Witamina C to nie tylko witamina na skórę młodą, ale także dobrze nawilżoną, elastyczną i bardziej odporną na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wszystko dzięki temu, że bierze udział w produkcji ceramidów w skórze, a tym samym poprawia barierę lipidową naskórka.
Produkty o wysokiej zawartości witaminy C to m.in.:
W wyniku działania wysokiej temperatury dochodzi do znacznych strat witaminy C. Dlatego owoce i warzywa w nią bogate powinny być spożywane na surowo. Jeśli jest to niemożliwe, warto zadbać o odpowiedni sposób ich przygotowania (np. krótki czas gotowania, gotowanie na parze).
Podobnie jak witamina C, zalicza się do silnych przeciwutleniaczy, dzięki czemu chroni naszą skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Nazywana jest witaminą młodości, ponieważ ma korzystny wpływ na elastyczność skóry i przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Witamina E jest niezwykle ważna dla zdrowej skóry, ponieważ chroni ją przed szkodliwym działaniem promieni UV i zapobiega nieestetycznym przebarwieniom. Ze względu na silne właściwości przeciwzapalne jest polecana również osobom z chorobami skóry, m.in. łojotokowym zapaleniem skóry i trądzikiem.
Do produktów bogatych w witaminę E zalicza się m.in.:
Dobrym źródłem witaminy E jest również olej z nasion wiesiołka, który zawiera także cenny dla skóry kwas gamma-linolenowy (GLA). Jego niedobór sprawia, że skóra staje się sucha i mało elastyczna. Poza tym osłabia jej naturalną odporność oraz sprzyja zaostrzeniu chorób skóry (m.in. łuszczycy, atopowego zapalenia skóry). Do bogatych źródeł GLA należy olej z ogórecznika oraz olej z nasion wiesiołka (znajdziemy go np. w kapsułkach Oeparol).
Razem z witaminą C i E zalicza się do silnych przeciwutleniaczy. Ponadto reguluje czynność gruczołów łojowych oraz proces rogowacenia naskórka. Odpowiednia ilość witaminy A w diecie sprawia, że nasza skóra wolniej traci wodę, staje się gładka i delikatna.
Dobrym źródłem witaminy A są produkty, takie jak m.in. morele, brzoskwinie, mango, papryka, marchewka, jarmuż, a także szpinak.
Bibliografia