Oeparol zdjęcie wpisu
Przyczyny suchej skóry ciała

Przyczyny suchej skóry ciała

9 August 2021

Sucha skóra to powszechny problem. Słońce, wiatr, długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach – to wszystko sprawia, że narząd ten traci na jędrności. Jednak sucha skóra to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Sprawdź więc, jak o nią odpowiednio dbać.

Funkcje fizjologiczne skóry

Skóra człowieka odpowiedzialna jest za wiele funkcji fizjologicznych. Do najważniejszych zalicza się ochronę narządów wewnętrznych, przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych oraz integrację ze środowiskiem zewnętrznym. Skóra bierze aktywny udział między innymi w procesie chłodzenia całego organizmu (odpowiadając za termoregulację), w oddychaniu, w przemianie materii, czy w gospodarce wodno-elektrolitowej). Skóra stanowi silną barierę ochronną przed wnikaniem chorobotwórczych mikroorganizmów, w tym wirusów i bakterii, poprzez proste i złożone procesy immunologiczne.

Zwłaszcza czynny udział skóry w procesach immunologicznych sprawia, że niezwykle ważna dla należytego funkcjonowania całego organizmu, jest prawidłowa kondycja tego narządu. Groźne są zarówno dermatozy, takie jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, rybia łuska czy łojotokowe zapalenie skóry, jak również często pojawiająca się i bagatelizowana suchość skóry. O ile wiele schorzeń leczy się dodatkowo środkami farmakologicznymi, to podstawowym czynnikiem odpowiadającym za regenerację skóry, powinno być jej nawilżanie.

Rodzaje i przyczyny suchej skóry

Czynniki powodujące takie anomalie, jak sucha skóra ciała czy suche usta, można podzielić na dwie grupy. Pierwszą są czynniki endogenne, do których zalicza się:

  • wrodzoną dysfunkcję naskórka,
  • zaburzenia związane z wydzielaniem łoju,
  • wiek,
  • większą od przeciętnej wrażliwość.

Do czynników egzogennych, związanych z uszkodzeniami warstwy ochronnej, należą czynniki środowiskowe (mróz, silne słońce, suche powietrze), czynniki chemiczne (w tym detergenty i środki używane do mycia ciała) oraz wyniszczenia związane z między innymi z odwodnieniem organizmu.

Cechy skóry suchej

Do najbardziej charakterystycznych cech suchej skóry zalicza się między innymi: szorstkość, nierówną powierzchnię, matowość (natłuszczona i tym samym nawodniona skóra lepiej odbija naturalne i sztuczne światło), bladość (zbielenie) wywołana suchym naskórkiem lub zaczerwienienie wynikające z podrażnienia suchej skóry i poszerzenia naczyń). Czasem pojawiają się pęknięcia, nadżerki czy szczeliny (widoczne na opuszkach palców oraz na dłoniach i stopach).

Nierówna powierzchnia skóry ma związek z gromadzeniem się na naskórku większej ilości warstwy zrogowaciałej (suchej). Najczęściej osoby uskarżające się na suchość skóry mają cieńszy naskórek, co rzutuje na jej odcieniu. Podczas przeprowadzanych wywiadów z osobami z wysuszoną skórą, zwracały one uwagę na poczucie dyskomfortu, pojawiające się tuż po kontakcie z mydłem (niekiedy z samą wodą). Grupa ta zwracała też uwagę, że lekkie kremy i żele do pielęgnacji skóry o niskiej zawartości tłuszczu, przynoszą ulgę, ale tylko na chwilę.

Czynniki zapobiegające utracie wody podczas pielęgnacji skóry suchej

Przyczyny suchej skóry należy łączyć z procesami utraty wody z naskórka. W standardowych warunkach z powierzchni skóry odparowuje 300-400 ml wody w ciągu doby. Gdy skóra ma tendencje do wysuszania się, utrata wody jest większa. Odwodniona skóra traci elastyczność i sprężystość. W dalszej kolejności dochodzi do degradacji struktur elastynowych i kolagenowych, co objawia się między innymi przyspieszonym pojawianiem się zmarszczek.

Żeby temu przeciwdziałać, należy regularnie stosować kosmetyki, które zawierają w sobie substancje o podobnej lub jednakowej budowie chemicznej, jakie znajdują się w skórze (tzw. naturalny czynnik nawilżający – NMF). Istotną cechą jest też obecność substancji odpowiedzialnych za zmniejszenie utraty wody. Ważne, żeby dobrać konsystencję kosmetyku do rodzaju skóry. Przy skórze odwodnionej, ze skłonnościami do przetłuszczania się, optymalnym wyborem są lekkie emulsje. Natomiast sucha skóra ciała, czy sucha skóra dłoni, wymaga preparatów o zwiększonej zawartości tłuszczu.

Suche i popękane usta

Omawiając przyczyny suchej skóry ciała, dobrze jest wspomnieć o ustach, szczególnie narażonych na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Popękane i suche są czymś więcej, niż problemem estetycznym.

Poza czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz, suche powietrze czy żar z nieba, za suche i popękane usta odpowiada niedobór witamin i innych substancji związanych z gospodarką wodną organizmu. Można cieszyć się wolnymi od pęknięć, naturalnie lśniącymi ustami, stosując nawilżające pomadki, które zawierają kwasy tłuszczowe. Olejek z wiesiołka, jako substancja czynna, sprawdza się w tym przypadku znakomicie. Wsparciem dla suchych ust jest więc pomadka nawilżająca Oeparol Sunnyday  SPF25, oparta na tłoczonym na zimno olejku z wiesiołka.

Olejek z wiesiołka pomoże w walce z suchą skórą

Spośród olejów obfitujących w kwasy tłuszczowe z grupy omega, na szczególną uwagę zasługuje właśnie olejek z wiesiołka. Obfituje on w kwas gamma-linolenowy (GLA) i kwas cis-linolowy (naturalny olejek z wiesiołka , pozyskiwany metodą tłoczenia na zimno, zawiera ok. 70% kwasu cis-linolowego i ok. 9% GLA). Należy dodać, że niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, jak te obecnie w olejku z wiesiołka, są niezastąpione w wielu procesach regulujących funkcjonowanie organizmu. Więcej – są stosowane jako skuteczne panacea przy wielu schorzeniach, nie tylko dermatozach. Trzeba dodać, że wiele spośród NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych) nie jest wytwarzanych przez ludzki organizm. Można je uzupełniać poprzez wdrażanie odpowiedniej diety.

W tym celu można stosować olejek z wiesiołka, dodając go do ulubionych potraw. Jednak przechowywanie go jest dość kłopotliwe – szybko się starzeje i utlenia, co sprawia, że stopniowo traci swoje właściwości.

Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest suplement diety Oeparol, wytwarzany z tłoczonego na zimno, pochodzącego z Polski olejku z wiesiołka.

Źródła:

  • Czarnecka-Operacz M., Special paperDry skin as an up-to-date clinical problem, w: „Advances in Dermatology and Allergology/Postępy Dermatologii i Alergologii” 2/2006, vol. 23
  • Noszczyk M., “Pielęgnacja twarzy,” w: “Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska”, Warszawa 2013, wyd 1, s. 107-110.
  • Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., “Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej”, w: “Kosmetologia estetyczna” 2/2016, vol. 5, s. 129-132.
  • Wilczyński S., “Etiopatogeneza suchej skóry”, w: “Aestethica” nr 3, s.42-47.

OEP/08776/06/21

Powrót do listy artykułów
Idź do końca strony Wróć do początku strony